Kraj Bratysławski - Słowackie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Kraj Bratysławski

Informacje ogólne > Podział administracyjny
Województwo Bratysławskie (Bratislavský kraj) leży na skraju południowo-zachodniej Słowacji, powierzchniowo jest to najmniejsze województwo Słowacji. Od strony południowej, wzdłuż biegu Dunaju graniczy z Węgrami, a od strony zachodniej, wzdłuż Morawy z Austrią.

Liczba ludności: 606 753
Powierzchnia: 2 053 km2

W skład Województwa Bratysławskiego należą okresy: Bratysława 1, Bratysława 2, Bratysława 3, Bratysława 4, Bratysława 5, Pezinok, Senec, Malacky.
Centrum i stolicą regionu jest Bratysława, która jest także stolicą Republiki Słowackiej oraz najważniejszym ośrodkiem przemysłowym, politycznym, ekonomicznym i kulturalnym. Bratysława oferuje obecnie liczne imprezy kulturalne i rozrywkowe, ale także możliwości uprawiania wielu dyscyplin sportu i rekreacji, w samym mieście oraz w jego bliskiej okolicy. Regularnie są tu organizowane międzynarodowe targi i wystawy.

Symbol regionu stanowi tradycja winiarska. Miłośnicy przyrody, kultury ludowej i pierwszorzędnego wina mogą sobie pospacerować wschodnim podnóżem Małych Karpat (Malé Karpaty), po trasie znanej jako Małokarpacki Szlak Winny (Malokarpatská vínna cesta). Największym walorem Niziny Naddunajskiej (Podunajská nížina)Jeziora Słoneczne (Slnečné jazerá) mieszczące się na skraju miasta Senec.

Największe atrakcje: zabytki kulturalno-historyczne Bratysławy, Międzynarodowy Dunajski Szlak Rowerowy (Dunajská cyklistická trasa), Morawski Szlak Rowerowy, Małokarpacki Szlak Winny, ruiny zamków: Devin, Zamek Plavecki, Zamek Pajštún i Czerwony Kamień (Červený Kameň), Galeria Sztuki Współczesnej w miejscowości Čunov, malowniczo wkomponowana w naturę w okolicy jeziora zaporowego Hrušov, rejsy wycieczkowe po Dunaju, aquapark Senec, rzemiosła: Manufaktura majoliki, folklor.
Zdjęcia z ogólnodostępnych stron internetowych.
Informacje dzięki uprzejmości:
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego