Region bratysławski - Słowackie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Region bratysławski

Informacje ogólne > Regiony turystyczne > Słowacja Zachodnia
Region bratysławski (Bratislavský región) leży na południowym-zachodzie Słowacji. Jego część południowa, biegnąca wzdłuż nurtu Dunaju, jest jednocześnie słowacko-węgierską granicą państwową. Również część zachodnia, ciągnąca się wzdłuż nurtu rzeki Morawa (Morava), jest jednocześnie słowacko-austriacką granicą państwową.
Swoim zasiegiem obejmuje powiaty: Bratysława (Bratislava) 1, 2, 3, 4 i 5, Pezinok (Pezinok), częściowo Seniec (Senec) oraz częściowo Malacki (Malacky).
Przeważającą część jego terytorium tworzą Małe Karpaty (Malé Karpaty) oraz Nizina Naddunajska (Podunajská nížina).
Centrum regionu jest Bratysława (Bratislava). Jako stolica Republiki Słowackiej, Bratysława ma niezwykłe położenie w stosunku do jego terytorium. Stosunkowo długi odcinek administracyjnych granic miasta jest jednocześnie granicą państwową, co jest rzadkością wśród europejskich metropolii. Bratysława to jedna z najmłodszych europejskich stolic. Po raz pierwszy stała się nią w latach 1939-45, podczas krótkiej egzystencji niepodległego Państwa Słowackiego. Współczesna Bratysława oferuje możliwość udziału w atrakcyjnych imprezach kulturalnych lub sportowych, zabawy lub rekreacji bezpośrednio w mieście albo w jego najbliższej okolicy. Regularnie są tu także organizowane międzynarodowe targi i wystawy.
Symbolem regionu leżącego dokoła Bratysławy jest wino i woda. Jeśli dodamy do nich słońce, wtedy charakterystyka tego regionu będzie kompletna. Po wschodniej stronie Małych Karpat ciągnie się szereg miast i wsi, które można określić mianem "winniczne". Tworzą one Małokarpacki Region Winiarski, będący największym na Słowacji, pod względem powierzchni i znaczenia. Miłośnicy przyrody, kultury ludowej i dobrej jakości wina mogą się wybrać szlakiem z Bratysławy biegnącym u wschodniego podnóża Małych Karpat, znanym jako Małokarpacki Szlak Winiarski (Malokarpatská vínna cesta). Prowadzi on wzdłuż nasłonecznionych zboczy Małych Karpat, otoczonych urodzajnymi winnicami (o powierzchni prawie 4 tys. ha) i piwniczkami winnymi. Małokarpacki Szlak Winiarski oferuje turystom chwile przyjemnego odpoczynku w typowych małokarpackich piwniczkach winnych i winiarniach rozsianych w okolicznych miastach i miejscowościach.
W rejonie leżącym jeszcze dalej na wschód od Niziny Naddunajskiej dominuje słońce i woda. Nie przypadkiem jego największą atrakcją są Jeziora Słoneczne (Slnečné jazerá) leżące na obrzeżu miasta Seniec (Senec), które jest jednocześnie centrum administracyjnym powiatu o tej samej nazwie. Seniec wraz z Jeziorami Słonecznymi jest ulubionym ośrodkiem ruchu turystycznego i celem krajowych i zagranicznych wycieczek miłośników letniego wypoczynku nad wodą.
Zdjęcia z ogólnodostępnych stron internetowych.
Informacje dzięki uprzejmości:
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego