Od 1 lipca 1996 r. Słowacja dzieli się na 8 krajów (odpowiednik województwa), które dzielą się na 79 powiatów (okres), a te z kolei na 2927 gmin. Dzielnice Bratysławy i Koszyc istnieją na prawach miejskich, toteż terytorium Bratysławy podzielone jest na 5 powiatów miejskich, a terytorium Koszyc – na 4 powiaty miejskie. Kraje i gminy są jednostkami samorządu terytorialnego.
Najwyższym szczeblem podziału administracyjnego Słowacji są kraje. Nazwy 8 krajów odpowiadają nazwom ich stolic. Organami krajów są przedstawicielstwo wyższej jednostki terytorialnej i przewodniczący wyższej jednostki terytorialnej. Deputowani przedstawicielstwa wybierani są na czteroletnią kadencję w wyborach powszechnych. Przewodniczący wybierany jest na czteroletnią kadencję na podstawie powszechnego, równego i bezpośredniego prawa wyborczego w tajnym głosowaniu. Przewodniczący jest organem wykonawczym, pełni funkcję administracyjną i reprezentuje kraj na zewnątrz.
KRAJE SŁOWACJI:
Kraj bratysławski warto odwiedzić ze względu na operę i historię wielokulturowej stolicy, kraj trnawski słynie z dziesiątek kościołów i doskonałego wina. Do kraju nitrzańskiego przyciągają eleganckie dworki i spływy rzeczne, w kraju trenczyńskim można obejrzeć charakterystyczną wieś i majestatyczne zamki. Kraj żyliński to raj dla miłośników gór i tradycji, w kraju bańskobystrzyckim można odkrywać średniowieczne miasta górnicze i dziewicze lasy. Tym, którzy szukają najpiękniejszych jaskiń i tokajskiego wina, polecamy wizytę w kraju koszyckim, zaś najwyższe szczyty i najwięcej drewnianych kościołów znajduje się w kraju preszowskim.