Terytorium Słowacji jest zwarte, ale jednocześnie niezwykle różnorodne. Przyroda, ludzie, a przede wszystkim zmiany historyczne stopniowo doprowadziły do podziału tego obszaru na regiony, z których każdy otrzymał inną nazwę. To kraj bardzo silnych regionalizmów, co jest bardzo łatwe do zaobserwowania. Poszczególne regiony mają swoje dialekty, z trudem wypierane przez oficjalną slovenczinę, a ich mieszkańcy silne poczucie odrębności. Świadczące o tym zwroty: "u nas na Spiszu" czy "my Zempliczanie" są bardzo popularne. Warto zwrócić uwagę na to, że poszczególne regiony mają swoje własne gatunki piwa. Granice poszczególnych regionów nie pokrywają się z aktualnym podziałem administracyjnym kraju. Najczęściej oparte są na granicach jednostek terytorialnych dawnego Królestwa Węgierskiego, zwanych po słowacku "żupami". Najbardziej znane regiony turystyczne to: Liptów, Spiszczy Orawa, ale unikalną, dziewiczą przyrodę i zupełnie wyjątkowe tradycje, specjały i kulturę można również znaleźć w regionach: Gemer czy Horehronie.
Podział na regiony turystyczne opraty jest na ogólnym podziale na: Słowację Wschodnią, Słowację Środkową oraz Słowację Zachodnią.
W skład Słowacji Wschodniej wchodzą następujące regiony: bratysławski, zagórzański, średniopoważski, dolnopoważski, naddunajski, żyliński, górnonitrzański oraz nitrzański.
W skład Słowacji Środkowej wchodzą następujące regiony: turczański, pohroński, ipelski, orawski, liptowski, horehroński oraz gemerski z Malohontem.
W skład Słowacji Zachodniej wchodzą następujące regiony: Tatry i Spisz Północny, spisski, szaryski, koszycki, górnozempliński oraz dolnozempliński.