Jaskinie Słowacji udostępnione do zwiedzania. - Słowackie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Jaskinie Słowacji udostępnione do zwiedzania.

Atrakcje przyrodnicze > Jaskinie na Słowacji

Jaskinie są niecodziennym zjawiskiem przyrodniczym, które przyciąga uwagę zarówno licznych turystów jak i naukowców różnych specjalności. W porównaniu z innymi zjawiskami przyrodniczymi jaskinie charakteryzują się większym nagromadzeniem cech unikalnych, podkreślonych jeszcze tajemniczością podziemi. Dodatkowym atutem jaskiń jest ich niezaprzeczalna wyjątkowość i niepowtarzalność. W czasie swojej podróży po słowackich jaskiniach niejednokrotnie spotkałem się twierdzeniami turystów, że mimo iż widzieli w życiu już kilka jaskiń, to każda z nich jest inna, każda ma swój niepowtarzalny klimat i każda potrafi zachwycić czymś innym. Każdorazowy pobyt w jaskini wiąże się z całym spektrum różnorodnych doznań, zarówno emocjonalnych jak i estetycznych.

Wrażenia z pobytu w jaskiniach pozostają na zawsze w pamięci. Niezapomniane są obrazy szaty naciekowej, przeróżnych form rzeźby skalnej powstałych wskutek działalności wody, ogromu przestrzeni podziemnych, kanionów, przez które przepływają  huczące potoki podziemne, a także jezior z krystalicznie czystą wodą. Warte zapamiętania są także wielkie nagromadzenia lodu występujące w niektórych jaskiniach. Jakże ciekawym jest odkrywanie kształtów zaklętych w naciekach jaskiniowych. W tej materii ludzka pomysłowość i wyobraźnia nie mają granic. Niektóre z form naciekowych posiadają nawet własne anegdoty, a sporadycznie legendy, które dodatkowo oddziałują na zmysły turystów. Wiele z tych opowiastek niesie ze sobą treści umoralniające lub upominające słuchaczy, dzięki czemu na długo zapadają w pamięć. Celem podkreślenia tajemniczości podziemnego świata, większość przewodników pokazuje zwiedzającym jak wygląda 100% czerni, gasząc światło w jednym z głębszych pomieszczeń w jaskini. Faktycznie wrażenie jest oszałamiające, bo o ile w życiu codziennym w ciemności zawsze “coś” widać, to w jaskini nie widać kompletnie nic, nawet jeżeli przyłożymy sobie dłoń tuż przed oczy to i tak niczego nie zauważymy. Pokaz ten uświadamia wszystkim jak trudno jest grotołazom prawidłowo ocenić wygląd i topografię nie odkrytych wcześniej podziemnych sal i korytarzy.


Zobacz Słowackie jaskinie na większej mapie

Jaskinia
BELIAŃSKA

Jaskinia
BYSTRIAŃSKA

Jaskinia
DEM
IANOWSKA LODOWA

Jaskinia
DEM
IANOWSKA WOLNOŚCI

Jaskinia
D
OBSZYŃSKA LODOWA

Jaskinia
D
OMICA

Udostępnione jaskinie uważane są za podziemne skarby Słowacji. Przyciągają one rzesze turystów z całej Europy i świata, którzy pragną poznać ich piękno i nauczyć się czegoś nowego. Mam nadzieję, że zaproszeniem do jaskiń Słowacji stanie się dla Was niniejsze opracowanie, w którym zamieszczono szereg interesujących i niepublikowanych nigdzie indziej fotografii. Większość zdjęć wykonałem osobiście latem 2003 r., więc przedstawiają one w miarę aktualny stan szaty naciekowej jaskiń. Nie udało mi się dotrzeć jedynie do dwóch jaskiń: Harmaneckiej, ponieważ w sezonie 2003 była zamknięta z powodu remontu korytarza wejściowego oraz do jaskini Driny, do której z miejsca noclegu mieliśmy ponad 300 km. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie tu coś ciekawego i godnego uwagi. Prosimy o porównanie zawartych w opracowaniu informacji i fotosów z rzeczywistością. Jeżeli spełnią one Wasze oczekiwania będziemy zadowoleni również i my, a wysiłek, który został włożony w jego powstanie z całą pewnością nie pójdzie na marne. Serdecznie zapraszamy.

Jaskinia
D
RINY

Jaskinia
GOMBASECKA

Jaskinia
HARMANECKA

Jaskinia
JASOWSKA

Jaskinia
OCHTIŃSKA ARAGONITOWA

Jaskinia
WAŻECKA

Wszystko
o krasie.

Powstawanie
jaskiń.

Szata naciekowa.

Jaskinie
Słowacji.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego