Kraj Preszowski - Słowackie klimaty - okiem Polaka

Przejdź do treści

Menu główne:

Kraj Preszowski

Informacje ogólne > Podział administracyjny
Województwo Preszowskie (Prešovský kraj) rozciąga się w północnowschodniej części Słowacji, z zachodu na wschód. Na północy graniczy z Polską, a od wschodu z Ukrainą.

Liczba ludności: 796 745
Powierzchnia: 8 993km2

W skład Województwa Preszowskiego należą okresy: Preszów (Prešov), Bardejów (Bardejov), Humenne (Humenné), Kieżmark (Kežmarok), Lewocza (Levoča), Medzilaborce, Poprad, Sabinów (Sabinov), Snina, Stara Lubownia (Stará Ľubovňa), Stropkov, Svidnik (Svidník), Vranov nad Topľou.
Stolicą tego największego słowackiego regionu administracyjnego, a także trzecim pod względem wielkości miastem Słowacji jest Preszów. Miasto to jest jednocześnie centrum regionu Szarisz (Šariš), szczycącym się również miastem Bardejov (na liście zabytków UNESCO). Szarisz jest także obszarem o największej liczbie pięknych drewnianych kościołów i cerkwi, znajduje się tu również słynne uzdrowisko Bardejovské kúpele.

Kolejną nierozłączną częścią Województwa Preszowskiego jest też najatrakcyjniejszy pod względem turystycznym region Słowacji, Tatry Wysokie. Upodobali je sobie amatorzy turystyki pieszej oraz narciarstwa. Znajduje się tutaj, oprócz Tatrzańskiego Parku Narodowego, mnóstwo uzdrowisk klimatycznych.

Terytorium Spisza obfituje niezwykłą liczbą pałaców, zwanych tu kasztelami np.: Strážky, klasztorów np.: Czerwony Klasztor (Červený kláštor) i zamków np.: Zamek Kieżmarski (Kežmarský hrad), Zamek Lubowniański (Ľubovniansky hrad). Do klejnotów przyrodniczych Spisza należą parki narodowe: Pieniny i Słowacki Raj (Slovenský raj). Zamek Spiski (Spišský hrad) wraz z zespołem okolicznych budowli (największy średniowieczny kompleks zamkowy w Europie Środkowej), Spiskie Podgrodzie (Spišské podhradie), miasteczko kościelne Kapituła Spiska (Spišská Kapitula) oraz kościół gotycki w Žehrze należą do zabytków UNESCO.

Kolejny Spiski klejnot stanowi również miasto Lewocza z mnóstwem zabytków architektury i z najwyższym, gotyckim, drewnianym, ołtarzem na świecie.

W Górnym Zemplinie, który jest najbardziej wysuniętym na wschód regionem Słowacji, znajduje się typowa kraina karpacka Wschodnich Karpat (Východné Karpaty). Tutejszy Park Narodowy Połoniny (Národný park Poloniny) porasta puszcza pierwotna. W czerwcu 2007 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO zostały dopisane również puszcze: Stužica, Havešová i Rožok w paśmie górskim Bukovské vrchy wraz z puszczą Kyjovský prales w paśmie górskim Vihorlatské vrchy niedaleko Narodowego Parku Połoniny oraz puszczami na Ukrainie. Na atrakcyjność tych okolic wpływają także liczne bezcenne drewniane cerkwie prawosławne i greckokatolickie.

Największe atrakcje: Wysokie Tatry, Słowacki Raj i Poloniny, Bardejov, Zamek Spiski i okolice, drewniane kościóły i cerkwie na Szariszu i Zemplinie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy Warhola – Medzilaborce, Klasztor kartuzjański w Czerwonym Klasztorze, skansen Stará Ľubovňa, skansen w Bardejovských kúpeľach, ośrodki narciarskie Tatry Wysokie i Lysá-Drienica.
Zdjęcia z ogólnodostępnych stron internetowych.
Informacje dzięki uprzejmości:
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego